optymalizacja_seo

przygotowanie strony pod SEO

By Marcin Szymansky, 25 listopada 2013

Więc tak, tytułem rutyny informacja: posiadanie samej strony internetowej, która jest dla samej siebie nie ma żadnego sensu. Bez względu na to, jakiej jest ona treści, jaką ma ofertę, zawsze chcemy by była widoczna. Z racji tego, że na dzień dzisiejszy wyszukiwarka jest praktycznie jedna, google, celem naszym jest znalezienie się na jak najwyższych miejscach w wynikach wyszukiwania.

Opiszę tu moje podejście, krok po kroku, jeżeli chodzi o optymalizację strony dla wyszukiwarek, choć zaznaczam tylko bardzo ogólnie i poglądowo. Jedną z ważniejszych rzeczy jest technologia wykonania strony. Jeżeli dostaję zlecenie od początku to decyduję się na wykorzystanie wordpressa, dzięki ilości motywów, ma moim zdaniem nieograniczone możliwości uzyskania pożądanego wyglądu strony tudzież piszę strony w HTML5. We wcześniejszym poście, pisałem na temat stron responsive, na dzień dzisiejszy jest już to ważny czynnik a ze względu na rozwój technologii mobilnej, będzie coraz ważniejszy, wręcz niezbędny. Jeżeli chodzi o zgodność z w3.org, nie jest to dla mnie priorytet, tak samo jak metatagi prócz title i descryption choć już też coraz mniej. To co najważniejsze moim zdaniem to: unikatowa treść zawierająca słowa na które będę pozycjonował stronę, odpowiednie wewnętrzne podlinkowanie witryny, opisy elementów graficznych, zdjęć, logotypów itd… (jako ciekawostkę dodam, ze odradzam podpisów autora strony w stopce, przy witrynach, które są bardziej rozbudowane, taki podpis pojawiający się na kilkuset podstronach, z dużym prawdopodobieństwem może być potraktowany jako nienaturalny link ;( )

Jeżeli już mam tak przygotowaną stronę, przechodzę do kolejnego etapu jakim jest przygotowanie plików robots.txt i map witryny. W kolejnym etapie dodaję stronę do wyszukiwarki poprzez narzędzia dla webmasterów. Niezwykle pomocne zasoby, o których pisałem wcześniej. Podstawowymi czynnościami jakie są niezbędne po zalogowaniu jest: weryfikacja witryny, jeżeli zachodzi konieczność ustawienie jej lokalizacji, dodanie map witryny.  Tak jak pisałem wcześniej, jest to bardzo ogólny opis przygotowania strony do pozycjonowania. Każda strona jest inna, potrzeby jej właściciela są też zwykle indywidualne, a metod na promocję strony jest bardzo dużo. Mam nadzieję, że informacje będą przydatne dla osób rozpoczynających swoją przygodę z Internetem.