przenoszenie_wordpressa

przenoszenie wordpressa na inną domenę i serwer

By Marcin Szymansky, 9 stycznia 2014

Czasem z różnych powodów istnieje konieczność zmiany serwera lub domeny, czasem i jednego i drugiego. Jest wiele sposobów, które dają nam możliwość takich migracji. Ja opiszę dziś najprostszy moim zdaniem i najskuteczniejszy (dotyczyć on będzie zmiany i serwera i domeny).

Pierwszym zabiegiem, który jest najważniejszym to zrobienie kopii bazy danych i plików poprzez klienta FTP. Najprostszym sposobem zrobienia kopii DB, jest zalogowanie się do phpmyadmin i wyeksportowanie bazy danych jak poniżej:

phpmyadmin

 

 

 

 

Następnie kopiujemy na PC całą zawartość katalogu naszej strony. Ja osobiście preferuję Total Commander –a (najlepszy program pod Windowsa ever!). Zalecam tylko pominięcie katalogu cgi-bin.

tc

 

 

 

 

 

Następnie (zawsze robię dodatkową kopię DB) edytujemy nasz plik bazy danych przykładowabaza.sql za pomocą notepad++ (kolejne genialne narzędzie pod Windowsa) i za pomocą CTRL + F, w zakładce zamień zmieniamy staradomena.pl na nowadomena.pl. po zapisaniu pliku *.sql mamy gotowca do zaimportowania w sposób podobny jak eksport bazę w phpmyadmin.

Aby wszystko zagrało musimy jeszcze zmodyfikować plik wp-config.php, który znajduje się w głównym katalogu wordpressa. Zmieniamy tam nazwę DB, użytkownika i hasło i jeżeli zachodzi konieczność bo baza nie jest na localhost to adres DB. Kopiujemy pliki z katalogu zawierającego naszego WP poprzez klienta FTP na nowy serwer. I cieszymy się nową lokalizacją naszej strony internetowej.

UWAGI

Czasami operacja opisana powyżej może mieć problemy typu zgubienie ustawień tematu, najprawdopodobniej przed operacją wystarczy wyłączyć tyczki, ale ze względu na ilość tematów WordPressa nie ma złotego środka. Jeżeli będziecie mieli przypadek, że taka operacja nie poszła pomyślnie to zawsze jest kopia zapasowa i można wykonać przeniesienie w sposób zalecany przez WP.