seo esklepu

pozycjonowanie sklepu internetowego

By Marcin Szymansky, 21 stycznia 2014

Specyfika polskiego rynku internetowego różni się zasadniczo od warunków panujących w większej „cywilizowanej” części świata. Pierwszym czynnikiem który nas rozróżnia jest Allegro, swego rodzaju fenomen. Większość świata opanował EBAY a u nas allegro. Ok, z jednej strony w porządku, nie musimy być jak wszyscy, jednak zawęża to możliwości globalnej wymiany towarów z zagranicą. Nie będę się wgłębiał bo nie o tym chcę pisać. Generalnie na całym świecie, podstawowym narzędziem sprzedaży przez internet są sklepy online. U nas znacznie ogranicza sprzedaż w sklepach właśnie Allegro. I tu pojawia się problem natury finansowej (duże koszt aukcji), lecz z drugiej strony większa wygoda dla kupujących (wybór konkurencyjnych ofert, gwarancja bezpieczeństwa zakupu, regulamin narzucający 10dniową możliwość zwrotu towaru bez podania przyczyny i wiele innych…).

Jak konkurować z Allegro?

e-marketing

jak konkurować z allegro i mieć jakieś szanse

Nie jest to proste ale też nie jest niemożliwe. Poniżej podam kilka podstawowych czynników, które należy wdrożyć by mieć jakąkolwiek szansę na od uzależnienie się od potentata:

  1. Szczegółowy opis produktu – taki, który wyczerpuje większość pytań dotyczących towaru z dodatkiem informacji technicznych ze swoich postrzeżeń lub testów. Prócz danych technicznych dodaj kilka zdań od siebie „dlaczego wart kupić towar właśnie w twoim sklepie”.
  2. Fotografia produktowa – prezentacja wizualna jest podstawowym czynnikiem wpływającym na decyzję kupujących. Masz wiele możliwości, pomyśl o prezentacji 3D, o wysokiej jakości zdjęć, o fotografowaniu szczegółów. I najważniejsze, pamiętaj o opisach w metatagach – jest to baaardzo ważne.
  3. Jeżeli twój sklep jest kupiony jako gotowe rozwiązanie w stylu SOTE, to musisz pomyśleć nad zmianą tego oprogramowania lub dodatkowym rozwiązaniem strony mobilnej. 2mld ludzi w tym roku będą korzystały z zakupów przez smartfony – jeżeli się nie dostosujesz to znikniesz z rynku (przynajmniej tego online)
  4. Pamiętaj o mediach społecznościowych. Prezentacje na YouTube, twoje porady jako specjalisty na forach internetowych, reklama na Facebooku, to pierwsze podstawowe kroki w pozycjonowaniu sklepu internetowego.

Jest to oczywiście preludium do pracy którą należy włożyć by osiągnąć możliwość odcięcia się od allegro. Należy zauważyć, ze też nie każdy chce się odcinać, ale zakładam, że każdy chce ograniczyć koszty związane z opłatami za wystawienie i prowizjami.