naprawa systemu operacyjnego

odwirusowanie komputera

By Marcin Szymansky, 11 listopada 2013

Dziś troszkę z innej beczki, opiszę wam bardzo skuteczną metodę leczenia zainfekowanych komputerów działających na Windows. Nawet czołowe programy antywirusowe na dzień dzisiejszy to ochrona rzędu 50%, tyle śmieci, które nawet często są implementowane do instalacji programów, stanowi poważny problem. Paski narzędzi, toolbary może nie są groźne ale zapewne denerwujące, gorzej gdy trafimy na wirusa nie mówiąc już o rootkitach. Osobiście nie stosuję programów antywirusowych, nawet nie ze względu na ich dodatkowe obciążenie kompa, ale na ich małą skuteczność. Poniżej przedstawię metodę, moim zdaniem skuteczną w stanowczej większości przypadków, gdy coś podłapię w sieci. Programy są darmowe i bardzo skuteczne. Na początek ściągam z tego miejsca ComboFix. Istotną informacją jest, by program odpalać jako Administrator. Praca tego narzędzia polega na przeskanowaniu komputera i znalezieniu zagrożeń, następnie likwiduje je. Czasem jednak się może zdarzyć, że nie jest w stanie dokonać naprawy (np. w przypadku plików będących własnością systemu – choć bardzo rzadko się to zdarza), to za każdym razem generuje raport, na podstawie którego możemy wykonać działania samodzielnie. Poniżej kilka zrzutów ekranu:

combofix-disclaimer

cf-log

Kolejnym programem, który również znajdziecie na stronie bleepingcomputer.com, jest AdwCleaner. Narzędzie to służy do odnajdywania i usuwania programów typu adware, pasków narzędzi i programów przejmujących kontrolę nad przeglądarką komputera. Bardzo intuicyjne narzędzie i banalnie proste w użyciu.

scan-results

Kolejnym rodzynkiem jest Junkware Removal Tool, narzędzie do usuwania Junkware to narzędzie bezpieczeństwa, które wyszukuje i usuwa adware, pasków i narzędzi i potencjalnie niechciane programy (PUP) z komputera.
jrtcmdsm

Na koniec skanuję komputer programem DrWeb. Jego największym atutem, jest to, że podczas skanowania wyłącza wszystkie zbędne programy i funkcje systemowe, zachowując tylko niezbędne do podtrzymania systemu. Link ten prowadzi bezpośredni do serwera na którym jest kilka najnowszych skanerów, należy sugerować się datą utworzenia.

Na koniec chcę dodać, ze oczywiście czasem się zdarza, że komputer jest tak zainfekowany, że teoretycznie nie można nic zrobić, ale zawsze znajdzie się sposób, jak nie tryb awaryjny to można użyć systemu botowalnego np. erd commander-a. Miłego sprzątania ;).