jak utworzyć mapy witryny

jak utworzyć mapę witryny

By Marcin Szymansky, 2 marca 2014

Na wstępie, mapa strony jest to dobry sposób, aby powiedzieć wyszukiwarce, że witryna jest dostępna i że może być przeszukiwana przez nią. W ten sposób wyszukiwarka będzie mogła czytać i zidentyfikować wszystkie strony zawarte w witrynie, określić, które strony są ważne (priorytet) i jak często są aktualizowane (częstotliwość).

Mapy strony są ważnym czynnikiem SEO i nie należy ich lekceważyć w trakcie opracowywania strategii pozycjonowania. Najlepszym językiem, który stosujemy dla map by były czytelne dla wyszukiwarek jest XML.

W przypadku stron opartych na gotowych systemach CMS takich jak WordPress, wystarczy podłączyć Plugin, który w większości przypadków będzie automatycznie generował i aktualizował mapy witryny.

W przypadku, kiedy nasza strona jest autorskim rozwiązaniem, można skorzystać z serwisu takiego jak: xml-sitemaps.com i w prosty sposób wygenerować a następnie wgrać i zgłosić mapę do serpa.

W google, wygląda to następująco, wygenerowaną mapę wgrywamy w głównym katalogu serwera a adres powinien wyglądać następująco: http://mojastrona.pl/sitemap.xml. Następnie za pomocą Narzędzi Google dla Webmasterów zgłaszamy mapy i w ciągu kilku chwil możemy zweryfikować ich poprawność.

Wykorzystanie wyżej opisanego mechanizmu jest najlepszą metodą zaindeksowania wszystkich stron, które chcemy wprowadzić do wyszukiwarki.